Історія кафедри

Відповідно до наказу Міністерства вищої і середньої спеціальної освіти УРСР №51 від 30 січня 1963 року в ХІІКБ була затверджена нова спеціальність "Електропостачання міст" для підготовки інженерів-електриків, здатних обслуговувати обладнання систем електропостачання міст та промислових підприємств. У зв’язку з цим у 1965 році на базі кафедри електротехніки було створено кафедру електропостачання міст.

Першим завідувачем кафедри став провідний спеціаліст в галузі електротехніки, фахівець з великим досвідом роботи Полосухін Владислав Ілліч.

На кафедру електропостачання міст зі складу кафедри електротехніки були переведені викладачі Бородін П. П., Ткаченко Б.М., Заславська Т. О. та Швець М.Д., з Харківського гірничого інституту був запрошений доцент Волоконський В.П. Випускник факультету міського електричного транспорту Перепечений О.Т., який у 1964 р. отримав диплом з відзнакою інженера-електромеханіка, був прийнятий на посаду завідувача лабораторії кафедри, а з 1967 року був переведений на посаду асистента, а у подальшому – старшого викладача.

chair first

Перший склад викладачів кафедри електропостачання міст (фото 1978 року)
Нижній ряд (справа – наліво): В.І. Полосухін, Т.О. Тищенко (Заславська), Б.М. Ткаченко.
Верхній ряд: П.П. Бородін, В.П. Волоконський, О.Т. Перепечений, М.Д. Швець

 

Створення нових кафедр електроенергетичного профілю і нового факультетку "Електропостачання і освітлення міст" було обумовлене значним нарощування потужностей промислових підприемств, підприємств житлово-комунальної сфери, появою нових підприємств, значними масштабами будівницва нового житла, зокрема у місті Харкові і у Харківському промисловому районі.
Декілька цифр щодо темпів розвитку електроенергетики Харківщини тих часів.

Відповідно до плану розвитку електромереж Харківського економічного району в період з 1961 – по 1965 роки передбачалося будівництво високовольтних ЛЕП напругою 35, 110 та330 кВ загальною довжиною понад 2700 км, спорудження підстанцій сумарною встановленою потужністю силових трансформаторів понад 1800 МВА.

Збільшувалися потужності електростанцій Харківської енергосистеми: у 1960 році була введена в експлуатацію Охтирська ТЕЦ, гідроелектростанція на річці Оскіл в Ізюмському районі (два гідрогенератори потужністю 1840 кВт кожний).

План розвитку електромереж Харківського економічного району
Травень 1956 р. Початок підготовчих робіт по спорудженню Зміївської ДРЕС
1958 - 1959 рр. Збудовані залізничні та під'їзні шляхи, бетонний завод та полігон, почалося будівництво житлового селища, гідротехнічних споруд, побудовані головний корпус на два блоки потужністю по 200 МВт кожен і допоміжні будівлі на проммайданчику
31 грудня 1960 р. Введено в експлуатацію перший енергоблок електростанції потужністю 200 МВт. Зміївська ДРЕС в той час була найбільш великий электростанцієюв системі ВЕО «Харківенерго».
23 грудня 1961 р. Вступив у дію другий енергоблок потужністю 200 МВт.
30 грудня 1962 р. Уведений в експлуатацію третій енергоблок потужністю 200 МВт.
27 листопада 1963 р. Введено в експлуатацію четвертий енергоблок потужністю 200 Мвт
30 липня 1964 р. На два місяці раніше встановленого терміну став під промислове навантаження п'ятий енергоблок потужністю 200 МВт.
5 червня
1965 р.
Введено в експлуатацію шостий блок потужністю 200 МВт. Завершено будівництво першої черги електростанції, яка досягла загальної потужності 1200 МВт. Розпочато спорудження другої черги електростанції.

power lines 1951 1966

Довжина ліній Харківських міських електричних мереж у 1951 - 1966 роках


Polosuhin

1965 - 1981

Багатолітній стаж роботи на інженерних і керівних посадах завідувача кафедри Полосухіна Владислава Ілліча, викладачів Бородіна П.П., Волоконського В.П., Ткаченка Б.М. Заславської Т.О., ентузіазм і наполегливість молодих викладачів Перепеченого О.Т. і Швеця М.Д. дозволили обладнати і впровадити в навчальний процес нові лабораторії:

                • електричних мереж;
                • електропостачання;
                • електричної частини електричних станцій і підстанцій;
                • релейного захисту й автоматики;
                • техніки високих напруг;
                • електроприводу.

Було підготовлено методичне забезпечення нових курсів, почались лекційні і практичні заняття студентів спеціальності "Електропостачання міст".

Багато уваги викладачі кафедри приділяли і науковій роботі, приймали участь у виконанні госпдоговірних робіт на замовлення підприємств і організацій електроенергетики.
Одночасно викладачі кафедри наполегливо працювали над формуванням студента як фахівця і як особистості.

Вимогливість до себе, відповідальне ставлення до проведення лекційних і практичних занять, організація навчальних практик студентів на підприємствах електричних мереж і в проектних інститутах знайшли відгуки у студентів, які з наполегливістю і зацікавленістю вивчали дисципліни, що викладала кафедра "Електропостачання міст".

У 1970 році відбувся перший випуск підготовлених кафедрою інженерів-електриків.


Blazhko

1982 - 1987

З 1982 по 1987 р.р. посаду завідувача кафедрою займав доцент Юрій Мінович Блажко-Парфіло.
Протягом цього часу на кафедрі успішно виконувались держбюджетні і госпдоговірні роботи, була відкрита аспірантура та розпочата підготовка іноземних студентів.

 

 

 

 

 

 


Vlasov1988 - 1997

З 1988 по 1997 р.р. посаду завідувача кафедрою займав професор Власов Костянтин Петрович.

В 1988 р. було введено в експлуатацію новий навчальний корпус академії, у зв'язку із чим була значно розширена й удосконалена лабораторна база кафедри.

Були засновані лабораторії:

                • електротехнічних матеріалів;
                • споживачів електричної енергії.

Удосконалені лабораторії:

                • автоматизованого електроприводу;
                • техніки високої напруги.

  


Grib1997 - 2010

З 1997 по 2010 р.р. посаду завідуючого кафедрою займав професор Гриб Олег Герасимович.
В цей період продовжувалось вдосконалення та модернізація лабораторної бази кафедри, відкрито філії кафедри в Сумах, Житомирі, Полтаві та Херсоні.
На кафедрі електропостачання міст проводились наукові дослідження з контролю якості електричної енергії в системах електропостачання, методів і засобів підвищення якості електричної енергії, методів і засобів фіксації аварійних ситуацій на лініях електропередачі, застосування інформаційних і комп’ютерних технологій при управлінні режимами роботи систем електропостачання, моделювання та оптимізації режимів електричних мереж.

 

 

 

 

 

 


Maliarenko2010-2015

З 2010 по 2015 р. посаду завідувача кафедрою займав д.т.н., професор Маляренко Віталій Андрійович.
Кафедра бере активну участь в науково-дослідній роботі, тематики якої: «Контроль показників якості електричної енергії в системах електропостачання», «Методи і засоби підвищення якості електричної енергії в системах електропостачання», «Методи і засоби фіксації аварійних подій в системах електропостачання», «Нетрадиційні джерела електроенергії», «Енергозбереження», «Застосування інформаційних та комп'ютерних технологій у керуванні системами електропостачання», «Моделювання та оптимізація режимів електричних мереж».

 

 

 

 


Sukhonos2015-2016

В 2015 році кафедру очолює д.т.н., професор Сухонос Марія Костянтинівна.

В цей період відбулося відкриття центру новітніх сучасних технологій та почалась модернізація лабораторної бази.
З 1 жовтня 2015 року кафедра «Електропостачання міст» змінила назву на «Системи електропостачання та електроспоживання міст».

СУХОНОС МАРІЯ КОСТЯНТИНІВНА
доктор технічних наук (2013), професор (2016), Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки 2020 року, автор 95 наукових робіт, в тому числі 11 монографій, 9 патентів та авторських свідоцтв, підготувала 4 кандидати наук (з них 2 PhD).

Сухонос М. К. – відома вчена в галузі систем енергозабезпечення, комунальної енергетики, сталого розвитку міської інфраструктури.
Сухонос М. К. розроблено теоретичні і практичні засади управління проєктами формування та розвитку систем енергозабезпечення міст; створено методологію дуального управління портфелями енергоінфраструктурних проєктів в умовах динамічного оточення. Видатним досягненням, яке сприятиме сталому розвитку галузі, можна вважати розроблення нею інноваційної об’єктно-орієнтованої технології підвищення еколого-енергетичної безпеки систем комунальної енергетики. Велику увагу приділяє науковому обґрунтуванню і розробці заходів із енергоефективного і екологічно безпечного застосування енергетичних машин (теплових двигунів, електромеханічних перетворювачів, теплових насосів, іншого обладнання, в якому відбувається перетворення енергії з одного виду в інший) в системах енергозабезпечення різного масштабу (від окремих будівель до цілого міста), в тому числі і з використанням відновлювальних джерел енергії.
За безпосередньої участі Сухонос М.К. розроблено універсальну систему екологічного діагностування теплових двигунів та котельних установок; програмний комплекс з об'єктно-орієнтованого проектування електромеханічних перетворювачів енергії та інтелектуальної системи забезпечення їх високоефективного функціонування; електротехнічний комплекс для енергоефективних технологій обробки дисперсних і в'язких речовин на основі багатофункціонального перетворювача енергії.

photo 431 01  photo 431 02 

 


 Kaliuzhnyi2016 - 2021

З 2016 року до 2021 року на посаді в.о. завідувача кафедрою знаходився к.т.н., доцент Калюжний Дмитро Миколайович.

Під керівництвом Калюжного Д.М. було побудовано на даху спорткомплексу ХНУМГ ім. О.М.Бекетова сонячну електростанцію потужністю 25 кВт з силовим обладнанням виробництва Schneider Electric.

solar 01 solar 02

 

У 2018 р. було введено в експлуатацію нову лабораторію автоматизованого електроприводу та електричних апаратів, яка була офіційно сертифікована компанією Schneider Electric.

photo 508 01 photo 508 02

У 2020 році при підтримці директора інституту енергетичної, інформаційної та транспортної інфраструктури Білецького І.В., було удосконалено приміщення та оснащення лабораторії обліку електричної енергії та мереж. 

photo 509

 


Pliuhin2021 р.

У вересні 2021 року завідувачем кафедри було призначено д.т.н., професора Плюгіна Владислава Євгеновича.

Наразі розпочата робота по переоснащенню лабораторій кафедри, оновленню навчальних програм, впровадженню IT-технологій в електроенергетику.

Проводиться активна робота і співпраця зі стейкхолдерами - НЕК "Укренерго", НВФ "Українська Вагова Компанія", ТОВ "Шнейдер Електрик".

Взято напрям на відкриття освітньої програми для іноземних студентів, викладачі кафедри проходять підготовку та отримують міжнародні сертифікати з англійської рівня В2.

 

 

 

 

 

 


 

 
 
 
 

Ми у соцмережах

facebook instagram Logo ukr png

На сайті 162 гостя та 0 користувачів